Pizza Margherita

Drukuj

Jest to najlepszy przepis na pizzę na cienkim cieście, jaką udało nam się kiedykolwiek upiec w warunkach domowych. Mamy go od zaprzyjaźnionych Sycylijczyków, a jego sekret tkwi w wyrastaniu ciasta w lodówce. Ciasto jest delikatne, mięciutkie, elastyczne i idealnie się z nim pracuje. Bardzo łatwo się je rozciąga i uzyskuje ładny kształt. Po upieczeniu brzegi są wysokie, chrupiące z zewnątrz i stosunkowo miękkie w środku. Pizzę można piec już po jednym dniu wyrastania, ale najlepsza jest po dwóch, trzech lub czterech. Najczęściej używamy mąki pszennej typ 00, ale równie smaczną pizzę uzyskuje się z mieszanki mąk 550 z 00 lub z krupczatką lub z samej mąki pszennej typ 550. Kiedy nie macie czasu na wykonanie pizzy metodą I, proponujemy metodę II. Ciasto po wyrobieniu wyrasta od razu w ciepłym miejscu i trwa to tylko godzinę. Obydwie pizze są pyszne, różnią się od siebie tylko (albo aż) tym, że pizza robiona metodą II ma twardsze brzegi. Ta ze zdjęć wykonana jest metodą I, którą zdecydowanie bardziej polecamy. 


Składniki, 3 pizze o średnicy 27 cm:
Sos pomidorowy
3 łyżki oliwy z oliwek extravergine
½ średniej cebuli pokrojonej w kostkę
1 ząbek czosnku, obrany i zgnieciony dłonią
1 puszka krojonych pomidorów bez skórki
sól do smaku
1 płaska łyżeczka cukru lub do smaku
1 łyżeczka suszonego oregano
kilka listków świeżej bazylii

1.     W rondelku rozgrzać oliwę, wrzucić cebulę i zeszklić na małym ogniu (ok. 5 min).
2.     Dodać czosnek, smażyć razem przez 2 min na małym ogniu i zalać pomidorami.
3.     Dodać sól, cukier, oregano, bazylię i gotować pod przykryciem przez ok. 20 min, aż sos odpowiednio zgęstnieje. Mieszać od czasu do czasu.
4.     Zmiksować blenderem (niedokładnie).

Ciasto na pizzę
20 g świeżych drożdży / 10 drożdży instant
320 ml ciepłej wody (ale nie gorącej)
1 łyżeczka cukru
3 łyżki mąki pszennej
500 g mąki pszennej typ 00 lub 375 g mąki pszennej typ 550 + 125 g mąki pszennej typ 00 / krupczatki lub 500 g mąki pszennej typ 550
1 kopiasta łyżeczka soli
2 łyżki oliwy z oliwek extravergine

3 kulki mozzarelli pokrojone w cienkie plasterki
kilkanaście listków świeżej bazylii

1.     Do średniej miski pokruszyć świeże drożdże, wlać ciepłą wodę wsypać cukier i 3 łyżki mąki.
2.     Wymieszać, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 15 min. Drożdże powinny się bardzo spienić. Z drożdży suchych nie robić rozczynu: wystarczy wsypać je do mąki razem z cukrem.
3.     Mąkę przesiać do dużej miski i wymieszać z solą.
4.     Wlać rozczyn i wymieszać łyżką, pod koniec dodając oliwę.
5.     Stolnicę wysypać mąką i wyrabiać ciasto przez ok. 10 min, aż będzie miękkie, elastyczne i nie będzie się kleiło do rąk. Uformować w kulę i wybrać metodę wyrastania.

Metoda I – Podwójne wyrastanie
1.     Jeżeli będziecie piec 3 pizze naraz, włożyć ciasto do jednej, dużej miski i przykryć folią spożywczą. Jeżeli będziecie piec po 1 pizzy, lepiej przekroić ciasto na 3 części i włożyć je do oddzielnych misek. Tak przygotowane ciasto wstawić do lodówki na 2-4 dni.
2.     Ciasto wyjąć z lodówki, obsypać mąką, delikatnie wyjąć z miski i przekroić na 3 części.
3.     Przełożyć do osobnych miseczek, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce (np. obok kaloryfera) do ponownego wyrastania na 2-2,5 h. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
4.     Piekarnik nastawić na 250°C i nagrzewać kamień do pieczenia pizzy lub blaszkę z wyposażenia piekarnika przez 45-60 min.
5.     Ciasto delikatnie wyjąć z miseczki, oprószyć mąką, delikatnie uformować w kulę i rozciągnąć je na kształt koła o średnicy 27 cm (obiema rękami złapać górny brzeg ciasta, delikatnie je unieść, tak by 1/3 ciasta spoczywała na stolnicy i szybko obracać je dookoła; ciasto równomiernie się rozciągnie i będzie miało grubszy brzeg). Ciasta starać się nie ugniatać ani nie wałkować, żeby nie straciło zbyt dużo pęcherzyków powietrza.
6.     Ciasto przełożyć na łopatkę do zsuwania pizzy lub na papier do pieczenia.
7.     Rozsmarować 3 łyżki sosu pomidorowego, ułożyć kilka listków bazylii i ¾ mozzarelli.
8.     Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 10-12 min, aż boki i spód się zarumienią. Minutę przed końcem rozłożyć pozostałe plastry mozzarelli.
9.     Pizzę wyjąć z piekarnika i posypać listkami bazylii.

Metoda II – Pojedyncze wyrastanie
1.     Ciasto przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce (np. obok kaloryfera) do wyrastania na 1 h.
2.     Piekarnik nastawić na 250°C i nagrzewać kamień do pieczenia pizzy lub blaszkę z wyposażenia piekarnika przez 45-60 min.
3.     Ciasto wyjąć z miski, przełożyć na stolnicę, oprószyć mąką, przekroić na 3 części i uformować w kule. Jeżeli nie będziecie piec wszystkich pizz naraz, resztę możecie schować do lodówki na maksymalnie 4 dni (należy je wyciągnąć 2-2,5 h przed pieczeniem). Nie przyniesie to jednak już takich efektów, jak w metodzie I.
4.     Ciasto rozciągnąć na kształt koła o średnicy 27 cm (obiema rękami złapać górny brzeg ciasta, delikatnie je unieść, tak by 1/3 ciasta spoczywała na stolnicy i szybko obracać je dookoła; ciasto równomiernie się rozciągnie i będzie miało grubszy brzeg). Ciasta starać się nie ugniatać ani nie wałkować, żeby nie straciło zbyt dużo pęcherzyków powietrza.
5.     Ciasto przełożyć na łopatkę do zsuwania pizzy lub na papier do pieczenia.
6.     Rozsmarować 3 łyżki sosu pomidorowego, ułożyć kilka listków bazylii i ¾ mozzarelli.
7.     Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 10-12 min, aż boki i spód się zarumienią. Minutę przed końcem rozłożyć pozostałe plastry mozzarelli.
8.     Pizzę wyjąć z piekarnika i posypać listkami bazylii.






0 komentarze:

Prześlij komentarz